Відновлення доступу до операційної системи, яка була частково уражена вірусом Petya.A

У процесі дослідження вірусу «Petya» та його шкідливу дію на комп’ютери користувачів, виявлено декілька варіантів його втручання (у разі надання трояну при його запуску, прав адміністратора):

  1. Комп’ютери заражені і зашифровані (система повністю скомпрометована). Відновлення вмісту вимагає знання закритого ключа. На екрані комп’ютерів виводиться вікно з повідомленням про вимогу сплати коштів для отримання ключа розблокування файлів.
  2. Комп’ютери заражені, частково зашифровані. Система розпочала процес шифрування, але зовнішні фактори (напр.: вимкнення живлення і т.д.) припинили процес шифрування.
  3. Комп’ютери заражені, але при цьому процес шифрування таблиці MFT ще не розпочався.

Що стосується першого сценарію (варіанту) — на жаль, на теперішній час поки не встановлено способу, який гарантовано проводить розшифрування даних. Вирішенням цього питання спільно займаються спеціалісти Департаменту кіберполіції, СБУ, ДССТЗІ, вітчизняних та міжнародних ІТ компаній.
У той же час, у двох останніх випадках є шанс відновити інформацію, яка знаходиться у комп’ютері, так як таблиця розмітки MFT не порушена або порушена частково, а це значить, що відновивши завантажувальний сектор MBR системи, машина запускається і може працювати.
Отже, модифікована троянська програма «Petya» працює в кілька етапів:
Перший: отримання привілейованих прав (права адміністратора). На багатьох комп’ютерах в Windows архітектурі (Active Directory) ці права відключені. Вірус зберігає оригінальний завантажувальний сектор для операційної системи (MBR) в зашифрованому вигляді бітової операції XOR (xor 0×7), а потім записує свій завантажувач на місце вищевказаного сектору, решта коду трояна записується в перші сектора диска. На цьому етапі створюється текстовий файл про шифрування, але насправді дані ще не зашифровані.
Чому так? Тому, що описане вище — це лише підготовка до шифрування диску і воно почнеться тільки після перезапуску системи.
Другий: після перезавантаження настає друга фаза роботи вірусу, він звертається вже на свій конфігураційний сектор в якому встановлений флаг, що данні ще не зашифровані та їх потрібно зашифрувати, та починається процес шифрування, який має вигляд роботи програми Check Disk.
Далі наведено рекомендації, щодо поновлення доступу до враженої вірусом операційної системи, за умов, якщо:

  • процес шифрування було запущено, але зовнішні фактори (напр.: вимкнення живлення і т.д.) припинили процес шифрування;
  • процес шифрування таблиці MFT ще не розпочався через фактори, які не залежали від користувача (збій у роботі вірусу, реакція антивірусного ПЗ на дії вірусу тощо).

Ці дії також актуальні, якщо процес шифрування було розпочато, але не закінчено і користувач відключив від живлення на початкових процесах шифрування. В даному випадку, після завантаження ОС, треба скористатись програмним забезпеченням по відновленню файлів (накшталт RStudio), після чого скопіювати їх на зовнішній носій та перевстановити систему.
На додаток: якщо ви використовуєте програми відновлення даних, яка записує свій завантажувальний сектор (накшталт Acronis True Image), то вірус цей розділ не чіпає і можна повернути робочий стан системи на дату контрольної точки.
Слід зауважити, що на окрім реєстраційних даних, які вказувались користувачами програми «M.E.doc», ніякої інформації не передавалось.